Po šílených covidových měsících si všímám, jak se změnil úvodní rozhovor před masáží. V minulosti bylo častým slovem stres. Ale byla v něm energie, muži byly pod velkým tlakem výkonu a většinou si potřebovali na chvíli odpočinout, vypnout a ze získané energie chvíli nechat svá těla regenerovat. Teď je v jejich hlase cítit vyčerpání, nejistota, rezignace.
Lockdown a omezení se na nás všech podepsala a stres se u spousty lidí stal chronickým, často se k němu přidala i úzkost. Vztahy v rodině dostaly zabrat, mnohá partnerství to nevydržela. Nebylo se kde odreagovat, pozitivní a nadějné zprávy zmizely. Uvolnění pomocí alkoholu nepřináší dlouhodobý pozitivní efekt.
Tento celospolečenský set up před nás všechny postavil otázku: „Jak to mám zvládnout?“
Všechen stres si můžeme představit, že teče do vany. Pokud odtok funguje, zotavíme se z prožitého stresu poměrně rychle a síly se stihnou regenerovat. Mnohým z nás se však odtok ucpal a hladina stresu se blíží k okraji, u někoho přetéká.
Chronický stres způsobuje zvýšené napětí ve svalech, ztuhlé pojivové tkáně, nervozitu, chronickou únavu, poruchy spánku. Dochází k poruchám erekce, předčasné ejakulaci, může se objevit dlouhodobá nedostatečná chuť se milovat. Ve stresu jsme ochuzeni o prožívání jednoduché radosti ze života.
Ideální je, si položit otázku: „Co by mi pomohlo zastavit přítok dalšího stresu?“ a následuje otázka: „Jak přítok omezit?“
Pro každého platí jiné řešení. Pokud si můžete dovolit dát si na pár týdnů oraz, odjet do hor, na loď nebo chodit pravidelně na ryby, běhat, … cokoliv. Jeden z udržitelných způsobů, jak pracovat se stresem je mindfulness. Je to nejlépe hodnocené cvičení na snížení stresu v současnosti. Tento komplexní přístup v sobě zahrnuje prvky jógy, meditaci, autogenní tréning a praxi všímavosti.
Tantrický antistresový přístup je doplněný o hluboce uvolňující masáž a orgasmickou meditaci. Obě techniky spojuje praxe pomalého dechu a bdělé pozornosti. Dotekové techniky zajišťují vyšší schopnost koncentrace a relaxace zároveň.
Při józe se člověk uvolní, rozpohybuje a učí se dýchat pomalu a zhluboka, což je přesným opakem toho, jak dýchá při stresu. Tělo i mysl se tím uklidňují. Potřeba soustředit se jen na dané cviky a dýchání navíc vytěsňuje negativní myšlenky a snižuje roztěkanost.
Autogenní tréning efektivně obnovuje sílu, pomáhá odstraňovat neklid a napětí. Využívá základní principy relaxace a koncentrace. Zatímco tělo relaxovaně leží, mysl se soustředí na určitou část těla. Navozením pocitu tíhy a tepla, vnímání klidného dechu a tepu se uklidní mysl a zharmonizuje činnost vnitřních orgánů.
Studie o účinku meditace ukazují, že už po 8 týdnech pravidelné meditace dochází ke změnám mozkových struktur. Meditace není jen dlouhé a nepohodlné sezení, může probíhat při chůzi, v MHD nebo při mytí nádobí. Má pozitivní vliv na krevní tlak, pomáhá v těle produkovat látky snižující napětí a zvyšující imunitu. Lidé praktikující meditace jsou schopni ve vypjatých situacích reagovat klidněji.
Praxe všímavosti je vědomé soustředí se na pozitivní aspekty života. Na ty, které přináší radost, vděčnost, uklidňují. Jakmile si začínáme více všímat pozitivních momentů, začne jich přibývat, protože mozek je začne sám vyhledávat. To vede i k částečnému uvolnění těla.
Můžete vyzkoušet antistresový individuální program pro muže nebo antistresovou tantra masáž.